ראש צורים

  • ראש צורים שוכנת בגוש עציון, על דרך גב ההר, במרחק של 20 ק"מ מירושלים. בעבר שכנה על גבעה זו קבוצת עין צורים אשר נחרבה במלחמת הקוממיות ונבנתה מחדש במקום אחר. עם חידוש ההתיישבות בגוש עציון, אחרי מלחמת ששת הימים, נוסדה ראש צורים על מקומה של עין צורים והשם החדש, המזכיר את הישן, ניתן על פי הפסוק: "כי מראש צורים אראנו..." (במדבר כ"ג 9).

   לפני מספר שנים הוחלט על שינוי במבנה הקיבוץ והוחל בהליך של הפרטה ובמקביל על הקמת אגודה קהילתית שתתנהל באופן עצמאי, ובנפרד מהמסגרת הכלכלית והארגונית של הקיבוץ.

   כתוצאה מהחלטה זו הוקמה שכונת נוף צורים הצופה לעבר הנוף הנהדר של הרי ירושלים. היא צמודה לקיבוץ ונהנית מכל מה שהקיבוץ יכול להציע באיכות חיים.

   קהילת ראש צורים מונה היום כ-180 משפחות ומיועדת לגדול ליישוב קהילתי איתן שימנה כ- 200 משפחות.

   בישוב, השייך למועצה האזורית גוש עציון, תוכלו ליהנות ממעונות, גני ילדים, מרכולית, סניף בני עקיבא ושירותי דת, בית כנסת, מקווה וספריית עיון. כמו כן, מתקיימות פעילויות שונות ומגוונות בתרבות וחינוך משלים. תוכלו גם ליהנות מספרייה למבוגרים ולילדים וספריית וידאו.

   לרשותכם ביישוב ובאזור מגוון בתי ספר ממלכתיים ואחרים המופעלים ע"י עמותות ציבוריות שונות וכן ישיבות תיכוניות ואולפנות.

   במקום פועל בית ספר ייחודי בשם "ראשית" שזכה למוניטין בגין האופי החינוכי המיוחד שלו וכן מוסד ההמשך בשם "סדנת שילוב" שנותן מענה לילדים בוגרים עם צרכים מיוחדים.

   גם אולפנת הבנות "אורות עציון" קבעה את משכנה בקיבוץ ותורמת את תרומתה לאווירה הטובה בישוב.

   למרות השינויים, הקיבוץ ממשיך להפעיל את ענפיו החקלאיים: רפת חלב שהיא בין המצטיינות בארץ, לולים לפיטום, מטעים רבים ומגוונים ושדות המעובדים בחבל לכיש. אך כאמור האגודה הקהילתית פועלת באופן עצמאי, רשומה כאגודה ברשם האגודות ולה מוסדות נבחרים שפועלים לרווחת חברי הקהילה כולה תוך שיתוף פעולה עם מוסדות הקיבוץ. גם הניהול הכספי של האגודה מתנהל באופן עצמאי ללא קשר למצבו הכלכלי של הקיבוץ.

   כל אלו ועוד יוצרים אווירה ייחודית למקום שבשנים האחרונות הפך למוקד משיכה למשפחות צעירות רבות שמבקשות להצטרף לישוב.

   במקביל שוקדים עתה המוסדות השונים וביניהם ההסתדרות הציונית, המועצה האזורית גוש עציון ומשרד השיכון בתכנון של ראש צורים רבתי שתכלול עוד כ- 700 משפחות שיפעלו במסגרת קהילתית נפרדת שאופייה עדיין לא הוגדר, אך אנו בטוחים שהתכנית תהיה מנוף משמעותי להתפתחותו של גוש עציון.

   איכות חיים בראש צורים

   1.    קיבוץ ראש צורים הוא קיבוץ דתי, ההתנהגות והלבוש חייבים להיות בהתאם
   2.    כדי לשמור על איכות הסביבה, אין להשאיר מבנים או ציוד בחוץ בדרך קבע בלי אישור מראש.
       צריך להקפיד על ניקיון מסביב לבית ונוי מתאים
   3.    בשעות הצהרים בין 14:00-16:00 אין להרעיש באזור הדירות.
   4.    פחי אשפה גדולים נמצאים מאחורי השורה השישית (האחרונה). בנוסף יש פחי אשפה ליד החניה הקטנה.
   5.    אין להכניס רכב  בין השורות ובמיוחד בקיץ עד מאוחר בלילה, ובחורף בבוקר ובצהרים כשהילדים הקטנים מסתובבים. במקרה שאין ברירה ונכנסים בשעות הערב, נא לנסוע לאט.
   6.    חניה - אפשר לחנות מאחורי השורה השישית במקומות המסודרים וגם בחניה הקטנה בצד המערבי של השורה השלישית (ליד מגרש המשחקים) וכן ליד חדר האוכל. אסור לחנות בין הבתים או על הדשא בשום אופן.

   ביטחון

   שמירות – כל משפחה מחוייבת באיגרת שמירה בטחונית  של הישוב, כמתחייב מהחוק ביו"ש.מי שמעונין לשמור יש לפנות לויסמן שלמה הרבש"ץ. רשימת שמירה נמצאת על לוח המודעות מול הנשקיה שליד המזכירות ומחולקת לתאי הדואר.

   דואר

   תיבות דואר, דואר יוצא, הנה"ח ומשרדי הקיבוץ נמצאים בבניין המרכזי מתחת לחדר האוכל.
   שירותי המשרד כוללים: דואר (כולל רשום וחבילות), בנק הדואר, צילומים, פקסים.

   רכז שירותים

   דוד נעמן אחראי על התחזוקה בקיבוץ וכתובת טובה גם להתייעצויות.
   על התחזוקה בישוב אחראי רדואן. על בעיות/ ליקויים ניתן לפנות למזכירות.

   גינון

   ישנם אנשים המטפלים בנוי ברחבי ראש צורים, אך לא בגינות הפרטיות.